Platform Hukuku » Makalelerimiz

Two-mınute Recap of PH – Nisan 2023

TikTok veri ihlalleri nedeniyle ceza almaya devam ediyor
4 Nisan 2023’te Birleşik Krallık Bilgi Komisyonu Ofisi (“Information Commissioner’s Office, ICO”), çocukların verilerini kötüye kullandığı gerekçesiyle sosyal medya platformu TikTok’a 12,7 milyon sterlin ceza verildiğini duyurdu. ICO, Mayıs 2018 ve Temmuz 2020’yi kapsayan dönemde, TikTok’un 13 yaş altı çocukların platformu kullanmasına izin verme, çocukların verilerini ebeveyn izni olmadan kullanma, platformu kullanan kişilerin verilerinin nasıl toplandığı, kullanıldığı ve paylaşıldığına ilişkin gerekli bilgiyi sağlayamama ve kullanıcılara ait kişisel verilerin yasal, adil ve şeffaf bir şekilde işlenmesini sağlamaması nedeniyle ihlalin gerçekleştiği sonucuna varıldığını açıkladı.

ChatGPT İtalya’da erişime tekrar açıldı
İtalyan Veri Koruma Otoritesi ChatGPT’nin algoritmalarını eğitmek amacıyla kişisel veri toplamasını ve saklamasını hukuka uygun kılan herhangi bir sebebin bulunmadığı gerekçesiyle, 31 Mart 2023 tarihinde İtalya’da ChatGPT’nin geçici olarak yasaklanmasına karar vermişti. 28 Nisan 2023 tarihinde ise otorite, ChatGPT’nin İtalya’da tekrar erişime açılmasına karar verdi. İlgili karar kapsamında, kararın ChatGPT’nin sahibi OpenAI şirketinin, platformu kullanan kullanıcıların veri gizliliği ve güvenliği ile ilgili endişelerine yanıt vermesinin ardından alındığı açıklandı. OpenAI, kullanıcılardan gelen gizlilik taleplerini e-posta yoluyla almaya devam edeceklerini, kullanıcılarının kendi verilerinin kullanılmasına itiraz etmesi için yeni bir form sunacaklarını, kullanıcılar için yaş doğrulaması getireceklerini ve güvenlik önlemlerini geliştirmeye devam edeceklerini belirtti.

Müzik sektöründe yapay zekâ kullanımı telif hakları tartışmaları yaratıyor
Drake ve The Weeknd’in seslerini klonlayan bir yapay zekâ ile hazırlanan bir şarkı birçok müzik platformunda paylaşılması sebebiyle ses getirdi. Şarkının yaratıcısı olan, “@ghostwriter” takma adını kullanan kişi, söz konusu şarkıyı Drake ve The Weeknd’in sesleriyle eğittiği bir yapay zekâ yazılımıyla ürettiğini belirtirken ünlü şarkıcıların telif haklarına sahip olan Universal Music Group (“Universal”), şarkının platformlardan kaldırılması için başvuruda bulundu. Universal, kendileriyle sözleşmesi bulunan sanatçıların seslerinin bu şekilde kullanılmasının telif haklarını ihlal etmenin ötesinde şarkıcılara itibar kaybı da getirebileceği görüşünde olduklarını açıkladı. Universal’ın başvurusundan sonra şarkı, Apple Müzik, Spotify, Deezer ve Tidal gibi platformlardan kaldırıldı.

Birleşik Krallık’ta dijital pazarlar için yeni bir yasa tasarısı doğdu
25 Nisan 2023 tarihinde Dijital Piyasalar, Rekabet ve Tüketici Yasa Tasarısı (“Digital Markets, Competition and Consumers Bill”), Birleşik Krallık Parlamentosunda tartışılmak üzere sunuldu. Tasarı, Birleşik Krallık Rekabet ve Pazarlar Otoritesine (“Competition and Markets Authority, CMA”) güçlendirilmiş soruşturma ve uygulama yetkileri vererek dijital platformlarda otoritenin konumunu güçlendirmeyi hedefliyor. Yasa tasarısı, otoriteye çevrimiçi sahte yorumları veya reklam amaçlı gerçek olmayan tüketici yorumlarını yasaklamanın yanında işletmelerin, kullanıcılarının abonelikten ayrılmasının zor olduğu abonelikler sunmasını engelleme gibi yetkiler vermeyi amaçlıyor. Yasa tasarısının 2024 itibariyle yasalaşıp yürürlüğe girmesi bekleniyor.

DSA kapsamında çok büyük çevrimiçi platformlar ve çok büyük arama motorları belirlendi
25 Nisan 2023’te, aylık en az 45 milyon aktif kullanıcıya ulaşan on yedi tane Çok Büyük Çevrimiçi Platformu (“Very Large Online Platforms, VLOP”) ve iki tane Çok Büyük Arama Motoru (“Very Large Online Search Engines, VLOSE”), Dijital Hizmetler Yasası (“Digital Services Act, DSA) kapsamında olduğu belirlendi. Bu şirketlerin DSA kapsamında yer alan tüm yükümlülüklere dört ay içinde uymak zorunda olduğu belirtildi. Bu yükümlülükler doğrultusunda, özellikle sistematik risklerin değerlendirilmesi ve azaltılması ile güçlü içerik düzenleme araçları sağlanması gerekecektir. Bu sayede, kullanıcıların, özellikle de reşit olmayanların korunması amaçlanırken şeffaflık ve hesap verilebilirliğin artması da beklenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir