Platform Hukuku » Makalelerimiz

Two-mınute Recap of PH – Mayıs 2023

AB Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın alması işlemine onay verdi
Avrupa Komisyonu (“Komisyon”), Microsoft’un Activison Blizzard’ı 69 milyar dolara devralması işlemine onay verdi. Komisyon, Microsoft’un taahhütlerinin öngörülen endişeleri yeterince ortadan kaldırdığına işaret ederek işlemi onaylamıştır. On yıl boyunca geçerli olacak taahhütlerin içerisinde, Avrupa Ekonomik Alanı’ndaki tüketicilere ve hizmet sağlayıcılara, tüketicilerin herhangi bir bulut oyun hizmeti üzerinden tüm mevcut ve gelecekteki Activision Blizzard bilgisayar ve konsol oyunlarını yayınlamalarına ve erişmelerine izin vermek için ücretsiz lisansların verilmesi yer almaktadır. Ayrıca Komisyon, Microsoft’un Activision’ın oyunlarının, konsol oyunlarının önde gelen distribütörü olan Sony’ye sağlamayı reddetmek gibi bir güdüsü olmayacağını, zira Sony’nin pazar gücünün her halükarda Activision Blizzard üzerinde baskı unsuru olabilecek seviyede olduğunu açıkladı. Böyle bir durum söz konusu olsa bile, Activision Blizzard oyunlarından biri olan “Call of Duty”nin AEA’da daha az popüler olduğundan bunun konsol oyunları piyasasındaki rekabete önemli ölçüde zarar vermeyeceğini değerlendirdiklerini ekledi. Bununla birlikte, taraflar, Nisan ayında Birleşik Krallık Rekabet ve Pazarlar Otoritesinin bu işleme izin vermediğine yönelik kararına itirazı ve ayrıca Amerika Birleşik Devletleri Federal Ticaret Komisyonunun bu anlaşmayı engellemek için açtığı dava çerçevesinde süreç devam etmektedir.

Avrupa Birliği’nden Meta’ya 1,2 milyar Euro’luk rekor ceza
Avrupa Birliği (“AB”), 22 Mayıs tarihinde Avrupa Birliği Veri Koruma Kurulu’nun (“European Data Protection Board, EDPB) 13 Nisan 2023 tarihli bağlayıcı uyuşmazlık çözümü kararına dayanarak Facebook’un ana şirketi Meta’yı 1,2 milyar Euro para cezasına çarptırdı. Bu para cezası şimdiye kadarki en büyük General Data Protection Regulation (“GDPR”) para cezası olup Meta’nın ABD’ye aktardığı kişisel veriler gerekçe gösterilerek verilmiştir. Ayrıca EDPB para cezasına ek olarak, Meta’nın veri aktarımlarının GDPR ile uyumlu hale getirilmesini talep etmiştir. EDPB başkanı Andrea Jelinek, veri aktarımlarının sistematik ve devamlı olması sebebiyle kurulun karara konu olan ihlali çok ciddi bulduğunu ifade etmiştir. Ayrıca Facebook’un Avrupa’da milyonlarca kullanıcısı olması sebebiyle büyük miktarda kişisel veri aktarıldığının altını çizmiştir.


2024 Paris Olimpiyatlarında yapay zekâ destekli güvenlik kameraları olacak
17 Mayıs 2023’te Fransa Anayasa Mahkemesi 2024 yılında düzenlenecek olan olimpiyatlarda yapay zekâ destekli güvenlik kameralarının kullanımını onaylamıştır. Mahkeme, kameraların kişisel verileri ihlal etmediğine ve sadece şüpheli davranışları tespit etmek üzere kurulduklarına işaret etmiştir. Bu şekilde yapay zekâ destekli güvenlik kameralarının sadece yasada belirlenen amaçlarla kullanımına izin verilmesi ile kamu düzeninin sağlanması amaçlanmaktadır.

Apple çalışanları ChatGPT ve yapay zekâ destekli uygulamalara erişemeyecek
Apple, ChatGPT’ye benzer bir teknoloji geliştirme sürecindeyken çalışanlarının ChatGPT ve benzeri diğer yapay zekâ destekli uygulamalara erişimini kısıtlamıştır. Apple’ın bu kararı ChatGPT uygulamasının App Store üzerinden piyasaya sürülmesinin ardından gelmiştir. Şirketin, verilerinin rakip firmaların eline geçebileceğinden endişelendiği için bu adımı attığı belirtilirken geçtiğimiz aylarda Samsung, JP Morgan, Goldman Sachs ve Walmart gibi sektörlerinde öncü kuruluşlar da veri güvenliğine yönelik endişelerle çalışanlarına benzer kısıtlamalar getirdiği görülmektedir. 

TikTok çalışanlarının kullanıcı verilerini paylaştıkları ortaya çıktı
Çinli sosyal medya şirketi TikTok’un çalışanlarının bir iç iletişim sistemi olan Lark aracılığıyla kullanıcı verilerini sık sık paylaştığı ortaya çıktı. Bu iç iletişim sistemine Çin’deki çalışanlar erişebildiğinden dolayı şirket içerisindeki güvenlik endişelerinin arttığı da ifade edilmiştir. Bir TikTok sözcüsü şirketin artık hassas verileri işleme konusunda daha güvenli bir süreç yürütmekte olduğunu belirtmiştir. Ancak Lark’ın verilerinin Çin’de saklanıp saklanmadığına ilişkin soru işaretleri henüz giderilmemiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir