Platform Hukuku » Makalelerimiz

Rekabet Kurulundan Meta’ya 346 Milyon TL Ceza!

Rekabet Kurumu, 26 Ekim 2022 tarihinde Meta Platforms, Inc. (eski unvanıyla Facebook Inc.), Meta Platforms Ireland Limited ve WhatsApp LLC’den oluşan “Meta” ekonomik bütünlüğünün; kişisel amaçlı sosyal ağ hizmetleri, tüketici iletişim hizmetleri ve çevrim içi görüntülü reklamcılık pazarlarında hakim durumda olduğuna karar verdi.

Meta’nın temel hizmetler olarak adlandırılan Facebook, Instagram ve WhatsApp hizmetlerinden topladığı verileri birleştirmek suretiyle kişisel amaçlı sosyal ağ hizmetleri ile çevrim içi görüntülü reklamcılık pazarlarında faaliyet gösteren rakiplerin faaliyetlerini zorlaştırmak ve pazara giriş engeli yaratarak rekabeti bozması nedeniyle hakim durumunu kötüye kullandığına kanaat getiren Rekabet Kurulu, Meta’ya yaklaşık 346 milyon TL idari para cezası verdi.

İdari para cezasına ek olarak Kurul bir de Meta’ya davranışsal yükümlülükler öngördü. Buna göre ihlale son verilmesini temin etmek üzere gerekli tedbirlerin Kurum’a sunulması ve uyum tedbirinin uygulanarak beş yıl boyunca belirli periyotlarda Kurum’a raporlanması gerekiyor.

Rekabet Kurumunun dikkatini kişisel verilerle rekabet hukukunun kesiştiği noktalara çevirdiğini söylemek, sanıyoruz ki yanlış olmaz. Her ne kadar gerekçeli kararı henüz yayımlanmamış olsa da Kurul’un vermiş olduğu bu karar, Alman Rekabet Otoritesi Bundeskartellamt’ın Meta hakkında yürüttüğü benzer bir soruşturmada, Hukuk Sözcüsü Rantos’un görüşü ile paralel nitelikte gibi duruyor. Kişisel verilerin ihlal edilmesi suretiyle hakim durumun kötüye kullanılması, platformları bekleyen en önemli soruşturma nedenlerinden biri olacak gibi gözüküyor.

Kurul’un gerekçeli kararı yayımlandığında konuyu ayrıntılı olarak değerlendireceğiz. Gelişmeler için bizi takip etmeye devam edin.

Konu hakkında daha detaylı bilgi için Av. Simru Tayfun (stayfun@gentemizerozer.com) ve Efe Utku Çal (ecal@gentemizerozer.com) ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir