Platform Hukuku » Makalelerimiz

Rekabet Hukuku Kadınlara Emanet

Temmuz ayından bu yana Birleşik Krallık Rekabet ve Pazarlar Otoritesi’nin (Competition and Markets Authority, “CMA”) geçici CEO’su olan Sarah Cardell, kalıcı olarak bu göreve getirildi. Birleşik Krallık İş, Enerji ve Sanayi Bakanı Grant Shapps, CMA’in CEO pozisyonu için kurumun en üst düzey yöneticilerinden birini seçerek CMA’de ilk defa bir kadın CEO’nun görev almasının önünü açtı. Sarah Cardell, 26 Aralık 2022, Pazartesi günü göreve atanacak.

Cardell’in atanması ile otoritelerdeki yönetici kadınların sayısında artış dikkatleri çekti. Bu yöneticilerin başında hiç şüphesiz Amerika Birleşik Devletleri Federal İletişim Komisyonu Başkanı Jessica Rosenworcel, Amerika Birleşik Devletleri Federal Ticaret Komisyonu Başkanı Lina Khan, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve Rekabetten Sorumlu Avrupa Komisyonu Komiseri Margrethe Vestager geliyor. Bunun yanı sıra Lucia Bonova’nın Avrupa Komisyonu Dijital Pazarlar Yasası (Digital Markets Act, “DMA”) Görev Gücü Birimi’nin başına atanması da kadınların devlet otoritelerinin üst düzey görevlerinde giderek daha çok görünür kıldı.

Cardell, dünyanın en prestijli hukuk firmalarından biri olarak anılan Slaughter & May’in eski ortaklarından olup bir süre Birleşik Krallık’taki bağımsız enerji düzenleyicisi olarak tüketicileri korumayı amaçlayan Ofgem’de yöneticilik yaptıktan sonra 2013 yılında CMA’e katılmıştı. Cardell, 2022 yılı Temmuz ayından bu yana CMA’in geçici CEO’su olarak görev yapıyordu.

Kısa bir süre önce Marcus Bokkerink’in de CMA’de başkanlık görevini devraldığı düşünülürse Cardell’in atanmasından sonra, CMA’de yeni ve üst düzey bir ekip kurulmuş olacak. Cardell’in, hayat pahalılığı krizi sırasında şirketlerin sorumluluğu konusunda daha agresif bir tavır takınan ve Brexit sonrasında ek sorumluluklar alan CMA için kritik bir rolü olacağı değerlendiriliyor.

CMA yakın zamanda özellikle Facebook’un ana şirketi Meta ve Google’ın sahibi Alphabet gibi teknoloji devlerinin artan ekonomik gücüne karşı oldukça agresif bir yaklaşım benimsemesiyle gündeme gelmişti. Cardell’in üstleneceği bu rol sonrasında bu yaklaşımda bir değişiklik olup olmayacağını ilerleyen günlerde hep birlikte göreceğiz.

Detaylı bilgi için: https://www.gov.uk/government/news/sarah-cardell-named-ceo-of-competition-and-markets-authority

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir