Platform Hukuku » Makalelerimiz

Fransız Veri Koruma Otoritesi’nden Apple’a IPhone’daki Reklam Ayarları Sebebiyle Ceza

CNIL olarak bilinen Fransız Veri Koruma Otoritesi (Commission Nationale Informatique & Libertés), 29 Aralık 2022 tarihinde yayımladığı kararı ile Apple Distribution International’a (“Apple”) “iPhone” terminallerinde yer verilen ve reklam amacıyla da kullanılan tanımlayıcıları, Fransız kullanıcıların rızasını almaksızın yerleştirdiği gerekçesiyle 8 milyon Euro tutarında idari para cezasına hükmetti.

App Store’daki kişiselleştirilmiş reklam ayarlamalarına ilişkin olarak yürütülen soruşturma kapsamında CNIL, iPhone’un önceki işletim sürümünde (iOS 14.6) kullanıcıların App Store’a giriş yapmaları ile kişiselleştirilmiş reklam dahil olmak üzere çeşitli amaçlar için kullanılan tanımlayıcıların, otomatik olarak varsayılan ayarı ile ve kullanıcı onayı alınmaksızın etkinleştirildiğini tespit etti.

CNIL, yürüttüğü incelemede kesinlikle gereklilik kriteri üzerinde durarak kullanıcıların App Store hizmetinden yararlanabilmesi için söz konusu tanımlayıcıların etkinleştirilmesinin kesinlikle gerekli olmadığını vurgulayarak soruşturmaya konu tanımlayıcıların, kullanıcıların rızası alınmaksızın kullanılamayacağını belirtti.

CNIL’ın değerlenmesinde yer verilen bir başka öne çıkan husus ise kullanıcıların kişiselleştirilmiş reklam ayarlamalarını nasıl devre dışı bırakabileceklerine ilişkindi. Karara ilişkin 4 Ocak 2023 tarihinde CNIL’in yaptığı duyuruda, söz konusu ayarların deaktive edilebilmesi için fazla sayıda komutun yerine getirilmesi gerektiği, bu yüzden Apple’ın kullanıcılara ayarları devre dışı bırakabilmeleri için kolaylaştırıcı bir yol sunmadığına değinildi.

Sonuç olarak Fransız Veri Koruma Otoritesi, Fransız Veri Koruma Yasası’nın ihlal edildiği gerekçesiyle Apple hakkında idari para cezasına hükmetti. Para cezasının tespitinde ise (i) Fransa’da ihlalden etkilenen kullanıcıların sayısı, (ii) Apple’ın reklam gelirlerinden elde ettiği kârlar ile (iii) bugüne kadarki uyum çalışmaları etkili oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir