Platform Hukuku » Makalelerimiz

ABD Meclis milletvekilleri, antitröst yasalarında en iyi nasıl reform yapılabileceğini araştırıyor

Facebook, Google ve diğer büyük teknoloji şirketlerinin pazar gücü, bugün meclis milletvekilleri tarafından rekabet yasalarının en iyi nasıl reform edilebileceği tartışırken bir kez daha mercek altına alındı. Meclis Antitröst Alt Komite Başkanı David Cicilline alt komitenin üçüncü “Rekabeti Canlandırma” duruşmasında; “Genel olarak gitgide büyüyen bir avuç şirket tarafından daha az yenilik, daha az iş ve daha az seçenek gözlemliyoruz.” Cicilline sözlerine, “Bunun sonucu, inovasyona ve girişimciliğe karşı daha düşmanca tavır alan, yoğunlaşmanın oldukça yüksek olduğu bir internet ortamıdır” dedi.
Google güncel olarak 3 tekel davası ile karşı karşıyadır; biri Ekim ayında Adalet Bakanlığı ve 14 eyalet başsavcısı tarafından açılmış, ikincisi 16 Aralık tarihinde Teksas önderliğinde olmak üzere 10 eyalet başsavcısı tarafından açılmış ve üçüncüsü 17 Aralık tarihinde Kolarado önderliğinde olmak üzere 38 eyalet başsavcısı tarafından açılmıştır. 9 Aralık tarihinde ise Facebook, birbiriyle yakından bağlantılı iki tekel davasıyla sarsıldı: biri Federal Ticaret Komisyonu tarafından ve diğeri New York liderliğindeki 48 eyalet başsavcısından oluşan bir koalisyon tarafından açıldı.
Yaklaşan davaya atıfta bulunan Cicilline, şirketlerin davranışlarının “çok uzun süredir kontrol edilmediğini” söyledi. Alt Komite Kidemli Üyesi Ken Buck ise, Google’ın, Teksas liderliğindeki davadaki yetkiyi, Teksas’taki bir ABD Bölge Mahkemesinden, büyük teknoloji firmalarının “temyizde olumlu içtihatlara sahip olduğu” Kaliforniya Kuzey Bölgesi’ne taşımaya çalıştığını vurguladı.
Buck, antitröst yasalarında değişiklik yapılması konusundaki önerilere desteğinin, ekonominin bütünüyle değil, “yalnızca tekel konumunda olan büyük teknoloji platformlarıyla” sınırlı olduğunu belirtti. Federal Ticaret Komisyonu (“FTC”) ve Adalet Bakanlığı için bir fon artışı sağlamanın yanı sıra birleşme davalarında kanıt niteliğindeki ispat yükünde reform yapmak da dahil olmak üzere, iki taraflı desteğin gerekli olduğu birkaç alanı listeledi.
Cicilline, FTC’nin Facebook aleyhine açtığı davayı neden desteklemediğine dair yanıtlar için FTC vekili Noah Phillips’e baskı yaptı, Cicilline davayı açmak için sebep gösterilebilecek bir dizi başka faktöre de değindi. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in, şirketin finans müdürüne 2012’de mobil fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram’ı edinmenin amacının, bir rakibi etkisiz hale getirmek olduğunu söylediğine dair kanıtlar olduğu da Cicilline’in gösterdiği sebepler arasındaydı. Milletvekili Cicilline, Phillips’e onu dava hakkında ikna etmek için başka hangi kanıta ihtiyaç olduğunu sordu.
Phillips ise cevaben, “bu dosya ile ilgili tartışmasının” Instagram’ın ve Facebook’un 2014 mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ı, kendisi ajansın bir parçası olmadan önce FTC’nin dikkatine sunmasıyla başladığını ve şikayetlerde herhangi bir hileye ilişkin herhangi bir iddianın bulunmadığını söyledi.
Birçok milletvekili, Facebook’un Instagram ve WhatsApp’ı satın almaları gibi örneklere atıfta bulunarak, teknoloji devlerinin yeni ortaya çıkan rakipleri satın almalarını dizginleme ihtiyacını vurguladı.
Buck, “satın alma çılgınlığının” Google’ın Fitbit’i satın alma girişimiyle devam ettiğini söyledi. Bu işlem, giyilebilir ürünler pazarında “öngörülebilir bir şekilde iki kişinin tekeline (duopoly)” yol açacağını belirtti. Avrupa Komisyonu (“Komisyon”) söz konusu işleme aralık ayında şartlı olarak izin vermişti. 14 Ocak’ta Google, anlaşmanın tamamlandığını duyurdu, aynı gün Adalet Bakanlığı soruşturmasının devam ettiğini açıkladı. Buck, söz konusu şirketlerin başsavcılar, FTC ve Adalet Bakanlığı tarafından açılan bunca davaya ragmen dokunulmazlık ile hareket ettiklerini belirtti. FTC Başkan Vekili Rebecca Kelly Slaughter, FTC’nin antitröst yasaları kapsamında mevcut yetkisini kullanması gerektiğini, ancak rekabete aykırı davranışları engellemek için pazar çapında daha geniş kısıtlamalar getirmesi gerektiğini söyledi. “Bir caydırıcılık sorunumuz olduğu açık,” dedi.
Birleşik Krallık ise, geçtiğimiz yılın sonlarında, bir Dijital Pazarlar Birimi oluşturacak piyasa gücüne sahip platformlar için bir düzenleyici rejim izlemeyi planladığını duyurdu.
Bugünkü duruşmada CMA’nın baş ekonomi danışmanı Mike Walker, dijital platformların küresel oyuncular olduğunu, bu da tüketicileri korumak için ABD, Avrupa ve diğer yargı alanları arasında düzenleyici tutarlılık olması gerektiği anlamına geldiğini söyledi.
Avrupa’da öğrenilen dersler, tek taraflı davranış vakalarının kendi başlarına dijital platformların pazar gücünü kullanma yeteneğini caydırmak için yeterli olmadığı fikrini içeriyor, dedi. Mevcut rekabet hukukunun, platform geliştirme stratejilerinin olumsuz etkileriyle baş edemeyeceğini söyledi.
Hem Meclis hem de Senato Antitröst Alt Komiteleri, antitröst yasalarını modernleştirme potansiyelini araştıran duruşmalar düzenlemeye devam etmeyi planlıyor. Geçen hafta, Senato Antitröst Alt Komitesindeki cumhuriyetçiler ve demokratlar, pazarda hakim durum sorunlarının teknoloji endüstrisi ile sınırlı olmadığı konusunda hemfikir oldular.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir